אנה גלידר סוכנות לביטוח בצפון

ביטוח סיעודי הוא ביטוח חובה

שוק הביטוח נמכרות פוליסות רבות ושונות למקרי ביטוח מגוונים, כגון פוליסת ביטוח תאונות אישיות, פוליסת מחלות קשות ועוד... לגבי כל אחת ואחת מהן ניתן ואף צריך לבדוק עד כמה הן נחוצות, הכיצד העלות משתלבת עם הסיכון והנתונים האישיים של המבוטח, כיצד הן משתלבות במארג כלל הביטוחים ולבסוף לקבל החלטה מושכלת האם לרכוש את הפוליסה הספציפית או לוותר על הכיסוי המסוים.

בשוק הביטוח נמכרות פוליסות רבות ושונות למקרי ביטוח מגוונים, כגון פוליסת ביטוח תאונות אישיות, פוליסת מחלות קשות ועוד… לגבי כל אחת ואחת מהן ניתן ואף צריך לבדוק עד כמה הן נחוצות, הכיצד העלות משתלבת עם הסיכון והנתונים האישיים של המבוטח, כיצד הן משתלבות במארג כלל הביטוחים ולבסוף לקבל החלטה מושכלת האם לרכוש את הפוליסה הספציפית או לוותר על הכיסוי המסוים. 

אבל ישנן פוליסות ביטוח חובה. מהבחינה החוקית פוליסות חובה הן פוליסת ביטוח חובה לרכב או למשל פוליסת ביטוח קבלנים כתנאי לקבלת היתר בניה. אלא שישנה חובה גם מסוג האחר, לא חובה מהבחינה החוקית , אלא חובה מתוך ההיגיון, האחריות ואפילו מתוך ייצר ההישרדות. כזו היא פוליסת ביטוח סיעודי. (והנה הספוילר: "חברות הביטוח עושות הכל על מנת להפסיק לשווק אותן. מדוע? מחוסר כדאיות. ומה שלא כדאי לחברות הביטוח, כנראה בהכרח כדאי ללקוח המבוטח).

בפשטות ממש, ביטוח סיעודי משלם סכום כסף מדי חודש, כדי שהאדם יוכל לעמוד בהוצאות הסיעוד. מדובר על אותם מקרים בהם האדם זקוק למטפל אישי הצמוד והמסייע. מן הסתם, שירותי המטפל מהווים עלות לא מבוטלת, והכל, לא נשכח, שעה שהאדם לרוב כבר נמצא מזמן לאחר הפרישה ממקום עבודתו ופרנסתו, וכך אמצעיו מוגבלים. אז במקום האדם מי שישלם היא חברת הביטוח, בתנאי שהאדם היה מבוטח בביטוח סיעודי.

אנה גלידר סוכנות לביטוח בצפון

ועכשיו נשאל את השאלה המרכזית: מי יזדקק לביטוח הסיעודי?

התשובה: כמעט כל אחד מאתנו.
חשוב להבין: בכל ביטוח אחר כמעט ואין אפשרות לדעת האם המבוטח יזדקק לביטוח, שכן לא ניתן לדעת האם יתרחש מקרה הביטוח (למשל, תאונת דרכים שתחייב הפעלת ביטוח מקיף לרכב). אבל במקרה של ביטוח סיעודי ניתן לומר כי סיכויי כל אחד ואחת מאתנו להזדקק לו גבוהים במיוחד. מדוע? בגלל תוחלת החיים הגבוהה במיוחד, שצפויה להמשיך לגדול. הרפואה למדה לעשות ניתוחים והרדמות גם במקרים של חולים מבוגרים, ואף מבוגרים מאוד. הרוקחים פיתחו ויצרו תרופות שעושות פלאים. וכך החברה הישראלית הגדילה את תוחלת החיים מ 72 שנים בשנת 1962 ל 75 שנים בשנת 1987, 80 שנים ב 2003 ל 82 בשנת 2016. גידול של 3 שנם בתוחלת החיים משנת 1962 לקח 25 שנים. גידול של שנתיים בתוחלת משנת 2003 לקח רק 13 שנים. בקצב גדילה שכזה בעוד 30 שנים הישראלי בממוצע יחיה 90 שנים. 

אז נכון שהרפואה והרוקחות למדו להאריך לנו את החיים, אבל הגוף בכל זאת בגיל של 70, 80 או 90 שנה הוא לרוב גוף חלש וחולה. והאדם בגיל "הזהב" לרוב זקוק לעזרת המטפל. אלא שמערכת הביטוח הלאומי לא מספקת שירותי סיעוד לכל דורש ובהיקף מינימאלי מחויב המציאות. הדרך היחידה להבטיח את שירותי הסיעוד היא ביטוח. ביטוח שכמעט בהכרח נזדקק לו.  לכן ביטוח סיעודי הוא ביטוח חובה, פשוטו כמשמעו.

אלא שמרגע ההבנה אודות חיוניות הביטוח יש עוד הדרך לעשות עד להתאמת הפוליסה לצרכיו של המבוטח הספציפי. חברת הביטוח לא מחזירה את הוצאות הסיעוד, אלא משלמת קצבה חודשית, וסוד העניין הוא הבחירה הנכונה של הסכום המבוטח, הוא הוא הקצבה החודשית, שנקבל בעת הצורך. ברור כי יש לערוך איזון נכון בין הנכסים, ההכנסות הצפויות וההוצאות הצפויות והכל אל מול העלויות החודשיות של הביטוח. עניין זה חשוב במיוחד נוכח העובדה שביטוח הסיעוד הוא ביטוח יחיד שהמחיר החודשי שלו תלוי רק בגיל ההצטרפות ואינו משתנה עם השנים. ואם לא די בכל אלא אז נוסיף: קיימים פערים של ממש בעלויות הפוליסה בין חברות הביטוח השונות. הפתרונות אצל סוכן הביטוח.

מעוניין בבדיקת התיק הביטוחי ללא עלות?

אהבת? שתף את הפוסט!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב print
שיתוף ב email
סגירת תפריט